Kış 2023 Sergileri
November 22, 2023

Kış 2023 Sergileri

By

Abi Ola Sergisi

(Zarastro.art, 31 Mart 2024’e kadar)

Zarastro Art’ın sanatta yenilikçi yaklaşımların tanıtıldığı „Yeni Sesler“ bölümünde, 1996 Londra doğumlu multidisipliner sanatçı Abi Ola’nın seçkisi yer alıyor. Farklı dönemleri ve çeşitli kültürleri harmanlayarak evrensel bir dil oluşturan Abi Ola, aile fotoğraflarından, kabile sanatından, Afrika ve İngiliz tekstilinden, William Morris tasarımlarından, emojilerden esinleniyor. Abi Ola’nın seçkisine Zarastro.art adresinden ulaşabilirsiniz.

Ara Güler’in „Renkli Anadolu“ Sergisi

(Ara Güler Müzesi, 7 Nisan 2024’e kadar)

Ara Güler’in uzun yıllar boyunca Anadolu’ya yaptığı gezilerden derlenen ve renkli fotoğraflarına yer verilen „Renkli Anadolu“ sergisi, Ara Güler Müzesi’nde sanatseverle buluşuyor. 1957 ve 2003 yılları arasındaki dönemi kapsayan sokaklar, yapılar ve insanlar, Ara Güler’in kadrajından yeniden hayat buluyor. Sergi, bu coğrafyanın ve üzerinde var olmuş kültürlerin bolluğunu ve zenginliğini de yansıtırken, Ara Güler’in yaşadığı topraklara ve insanına olan bağlılığına dair pek çok ipucu veriyor.

Adres: Bomontiada Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sk. No:1, Bomonti, Şişli, İstanbul

Telefon: 0212 335 95 95

Ayşe Yavaş ve Gaby Fierz’in „Ve Sonra Hayat Başladı“ Sergisi

(Müze Gazhane, 14 Ocak 2024’e kadar)

Fotoğrafçı Ayşe Yavaş’ın İsviçre’ye göç eden ailesinin öyküsünden yola çıkarak kurgulanan „Ve Sonra Hayat Başladı“ sergisi, Müze Gazhane C Binası’nda sanatseverler ile buluşuyor. Kayıp yüzlerin ve hikayelerin izini süren serginin biyografik-fotoğrafik arayışı, fotoğrafçı Ayşe Yavaş ile etnolog Gaby Fierz’i; Windisch, Brugg, Baden, Zürih’ten İstanbul Boğazı’na, Karadeniz’e, Doğancılı’ya götürüyor. „Ve Sonra Hayat Başladı“ sergisi ile birlikte, görüşülen kişilerin portreleri, aile albümleri ve yaşam alanlarını yansıtan fotoğraflardan oluşan kapsamlı bir koleksiyon görünür hale geliyor. Sergideki imgeler ve öyküler bireysel, mahrem ve kolektif, aynı zamanda da evrensel bir yolla İsviçre ve Türkiye tarihinin bir bölümünü yansıtan üç kuşağın deneyimlerini gözler önüne seriyor.

Adres: Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cad. No:125, Kadıköy, İstanbul

BASE 2023

(Akaretler Sıraevler, 13-17 Aralık)

Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçıların yapıtlarını aynı çatı altında buluşturarak, sanatseverlerin beğenisine sunan BASE, 2023 yılında 7. edisyonu ile karşımıza çıkıyor. 26 şehirde 38 üniversiteden yeni mezun 120 sanatçının gerçeklik ve düşlere dair yorumlarını sanatseverlerle buluşturan ve Derya Yücel’in küratörlüğünde gerçekleşen BASE 2023’te resim, fotoğraf, seramik, cam, heykel, video, yeni medya, grafik tasarım, geleneksek Türk Sanatları gibi farklı disiplinlerde üretilmiş 130 eser yer alıyor.

Adres: Akaretler Sıraevler No:37-39-55, Sinanpaşa, Şair Nedim Cad. Beşiktaş, İstanbul

„Denizden Çıkan Taşlar“ Sergisi

(Ka Atölye, 24 Kasım – 30 Aralık)

„Denizden Çıkan Taşlar“ sergisi, ilhamını en saf haliyle taş anlamına gelen ‚lithos‘ kelimesinden alıyor. Kelimenin kökeni, daha derinlerde Antik Yunanca’da denizden çıkan taş anlamına gelen kelimeye dayanıyor. Bundan 150 milyon yıl önce suyun derinliklerinde olan ve sadece dünyadaki bazı mağaralardan, taş ocaklarından çıkarılan litografi taşları, yeryüzünün zamanını tutan kireçtaşlarıdır. İçlerinde nadiren de olsa küçük deniz canlılarının, kabukluların, ilkel yaşam türlerinin izlerini taşır. Dou Print Stüdyo’nun bu sene ikincisini düzenlediği Türkiye’de Litografi Günleri kapsamında gerçekleşen sergi, bu kelimenin ve taşların kökenlerine iniyor.

Adres: Cinnah Cad. No:1/B, Çankaya, Ankara

„Dijital Mitolojiler“ Karma Sergisi

(Borusan Comtemporary, 18 Ağustos 2024’e kadar)

Necmi Sönmez küratörlüğünde, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçki sunan „Dijital Mitolojiler“, yeni medya sanatının farklı üretim olanaklarıyla şekillenen deneysel yaklaşımlarını ön plana çıkarıyor. Artık güncel yaşamın bir parçası olan „dijital tecrübeler“, 2000’li yıllardan itibaren yaratıcı sanatçılar için daha önce mümkün olmayan birçok araştırmanın kapılarını araladılar. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu bu tür araştırmalar üzerine yönelen karakteriyle dijital imge üretiminin altını çizdiği „yeni görselliğin“ izini sürmekte. Sergi, bu görselliğin gündeme getirdiği imgeleri karşılaştırmalara dayanan bir yaklaşımla büyüteç altına alıyor. Yeni medya sanatı örneği olan neon heykeller, video yerleştirmeler ve manipüle edilmiş fotoğraflar, klasik üretim teknikleriyle şekillenmiş kolaj, tuval, kağıt çalışmalarıyla bir araya geldiklerinde „hareketli imge“ ile „duran imge“ arasındaki farklılıklar, eşzamanlı olarak belirgin bir hal alıyor. „Dijital Mitolojiler“ kapsamında, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan daha önce sergilenmemiş dört yeni eser de izleyiciyle buluşuyor.

Adres: Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No:5 Perili Köşk, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00

Ekin Su Koç’un „Venüs’ün Yeniden Doğuşu“ Sergisi

(Anna Laudel İstanbul, 31 Aralık’a kadar)

Ekin Su Koç’un Berlin’de hazırlıklarına başlayıp, Ayvalık’ta üretimini tamamladığı eserlerinin yer aldığı „Venüs’ün Yeniden Doğuşu“ başlıklı kişisel sergisi; beden algısı, cinsiyet önyargıları ve kadın olma hali temaları etrafında şekillenen şekilleniyor. Üretimlerinde göç, yersiz yurtsuzluk, cinsiyet, doğa ve beden algısı kavramları üzerine gelişen güncel tartışmalardan beslenen Ekin Su Koç, „Venüs’ün Yeniden Doğuşu“ sergisinde hem kişisel hem de toplumsal referans noktalarına değiniyor.

Adres: Gümüşsuyu, Kazancı Ykş. No: 45 D:49A Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 243 32 57

„Evrende Bir İz“ Karma Sergisi

(Loft Art, 26 Kasım’a kadar)

„Evrende Bir İz“ sergisinde, yaşamın evren içerisinde ne kadar küçük bir nokta gibi görünse de her birimizin bıraktığı izin evrenin dokusunu nasıl şekillendirdiğini anlatan eserlere yer veriliyor. 15 bağımsız sanatçının tuval, heykel, enstalasyon ve video enstalasyon eserlerinin yer aldığı karma sergi, doğanın ilham verici güzellikleriyle evrenin sınırsız derinliği arasında bir köprü kuruyor. Doğanın dokusu ve renkleri, evrenin gizemli yıldızları ve insanın iç dünyasının yankıları eserlerde bir araya geliyor.

Adres: Nisbetiye, Aytar Cad. No:107, Beşiktaş, İstanbul

„Galaksinin Fanları“ Sergisi

(İstanbul Sinema Müzesi, Şubat 2024’e kadar)

Sinema tarihinin en çok izlenen serilerinden „Star Wars“ hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi, „Galaksinin Fanları“ ismiyle bir araya geliyor. 40 yıl boyunca toplanan 600’den fazla parçadan oluşan hayran koleksiyonu; orijinal ürünlerin yanı sıra yüzlerce benzersiz koleksiyon parçası, gerçek boyutlu figür, kask, ışın kılıcı, imzalı maske, sanal gerçeklik deneyimi sunan alanlar, set dekorlarıyla hazırlanan mekanlar ve çok daha fazlasına yer veriyor. Dünyanın en çok hasılatlı film serisi olarak tarihe geçen 12 yapımı konu alan koleksiyon, güçlü bir mirasa dair derinden bir bakış sunuyor.

Adres: Kuloğlu, İstiklal Cad. No 131/A, Beyoğlu, İstanbul

„Gelecek Hatıraları“ Sergisi

(Pera Müzesi, 25 Şubat 2024’e kadar)

Müzenin Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’nu oluşturan Suna Kıraç’ın anısına düzenlenen „Gelecek Hatıraları“ sergisi hafıza ile gelecek tahayyülleri arasındaki bağları araştırıyor. Dört bölümden oluşan serginin „Motiflerin Hatırlattıkları“ başlıklı bölümünde seramik bezemelerinde kullanılan motiflerden yola çıkan yapıtlar bir araya getirilirken; „Nesnelerin Hafızası“ bölümünde hikayeler seramik nesneler aracılığıyla anlatılıyor. Serginin „Bölgenin Hafızası“ başlıklı bölümünde mekansal müdahaleler ve mekana özgü yerleştirmeler sunulurken; „Geleceği Hatırlamak“ta spekülatif nesneler, video ve fotoğraflar aracılığıyla geleceğin hafıza nesneleri bir araya getiriliyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

Güneş Terkol’un „Kabin Fantastik“ Sergisi

(Ferda Art Platform, 23 Kasım – 20 Aralık)

“Kabin Fantastik“te Güneş Terkol’un 2023 yılında altı ayını geçirdiği Paris merkezli misafir sanatçı programı Art Explora’da ürettiği ve İstanbul’da üretimine devam ettiği daha önce görülmemiş son dönem işleri sergileniyor. Sergide Güneş Terkol ile özdeşleşen uçuşan, girdiği mekana göre hal ve durum değiştiren, sanatçının adeta ikinci bir derisi haline dönüşen tül üzerine dikiş yapıtlarına tarot kartlarını andıran “Rüya Günlüğü“ isimli kumaş üzerine dikiş işleri de yer alıyor.

Adres: Teşvikiye Mah. Maçka Cad. No:37 Kat:5 Ralli Apt. Şişli, İstanbul

Halil Altındere’nin „A Brief History of My Last Three Years“ Sergisi

(Pilot Galeri, 23 Kasım 2023 – 13 Ocak 2024)

Halil Altındere’nin son üç yılda ürettiği heykel, video, tuval ve halıları, „A Brief History of My Last Three Years“ başlıklı kişisel sergisinde bir araya geliyor. Sanatçının popüler kültür, gelenek, gelecek, sınır ötesi siyasetin meşruiyeti, savaşların, sanatın ve paranın insansızlaştırılması, sanatın da içinde olduğu yapıların iktidar çözümlemelerine odaklandığı yirmiden fazla eseri seyirciyle buluşuyor.

Adres: Katip Mustafa Çelebi, Sıraselviler Cad. No:85/A, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 245 55 05

Handan Börüteçene’nin „Üç İç Denizin Ülkesi“ Sergisi

(Salt Beyoğlu, 14 Nisan 2024’e kadar)

„Üç İç Denizin Ülkesi“, kırk yılı aşkın süredir kararlı biçimde arkeoloji, tarih ve doğa odağında üreten Handan Börüteçene’nin bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergisi. İsmi, sanatçının taşı toprağı ve mavilikleri kadar kültür mirası ile mitlerinden ilham aldığı bir coğrafyaya işaret ediyor: Anadolu ve Trakya. Bellek yitimine meydan okuyan bir sanat pratiğinin izini süren sergi, Handan Börüteçene’nin tutkularını, işlediği temaları, peşini ısrarla bırakmadığı meseleleri ve üretimindeki yeni açılımları bütünlüklü şekilde keşfetmeye olanak veriyor.

Adres: İstiklal Cad. No:136 Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 377 42 00

„Haşim Nur Gürel Anısına: Sığ Sularda Derin Hayaller“ Sergisi

(Elgiz Müzesi, 12 Ocak 2024’e kadar)

Küratörlüğünü Billur Tansel’in üstlendiği „Haşim Nur Gürel Anısına: Sığ Sularda Derin Hayaller“ adlı retrospektif sergi, Haşim Nur Gürel’in 17 yaşında Robert Kolej’de yaptığı ilk soyut sergisinden hayatının son dönemine kadar aynı tutkuyla, farklı tekniklerle ürettiği resim, seramik, heykel ve enstalasyondan oluşan yapıtlarından bir seçki ile sanatçının, sanat anlayışının gelişim sürecine ve onun gizemli dünyasına sürprizlerle dolu bir seyahat ve „renkli“ bir gözlem imkanı veriyor. Sakin, sessiz, bilge, mütevazi duruşuyla bilinen Gürel’in iç dünyasının değişken, canlı, zengin renkleri, dokuları ve barındırdığı gizemler resimleri yoluyla gün yüzüne çıkıyor.

Adres: Maslak Mah. Maslak Meydan Sk. Beybi Giz Plaza, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 290 25 25

„İki Güneş Altında“ Karma Sergisi:

(OMM – Odunpazarı Modern Müze, 28 Temmuz 2024’e kadar)

Küratörlüğünü Aslı Seven’in üstlendiği „İki Güneş Altında“, Erol Tabanca Koleksiyonu’ndan özel bir seçkiye yer veriyor. „İki Güneş Altında“ sergisi, gökyüzünde iki güneş olasılığının açtığı mitolojik ve spekülatif ufuklardan, dünyadaki varoluşumuzun Güneş’le olan derin bağlantılarına uzanan bir keşif yolculuğu sunuyor. Karma sergide, resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye kadar uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş eserler, güneş ışığı, gölgeler ve atmosferik kırılmalar etrafında şekillenerek optik, termal, metamorfik ve duygusal olgulara dair bir duyarlılık paylaşıyor.

Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No: 37, Odunpazarı, Eskişehir

„Kendi Gölgesinde“ Karma Sergisi

(Arter, 7 Nisan 2024’e kadar)

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan „Kendi Gölgesinde“ başlıklı grup sergisi, ziyaretçileri yapıtların birbirleriyle ve mekanla kurdukları etkileşim ve yakınlıklardan doğan ara bölgelerin keşfine ve zihinde uyandırdıkları izlerin peşinden gitmeye davet ediyor. Küratörlüğünü Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer’in üstlendiği sergideki eserler; görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi nitelikleriyle, ziyaretçileri zihinlerinde uyanan izlerin peşinden gitmeye, gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir sergi deneyimine ortak olmaya davet ediyor.

Adres: Irmak Cad. No:13, Dolapdere, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 708 58 00

Laura Margarita ile Cengiz Yatağan’ın „Grand Art“ Sergisi

(Grand Hyatt İstanbul, 17 Ocak 2024’e kadar)

Grand Hyatt İstanbul, „Grand Art“ kapsamında Dominikli sanatçı Laura Margarita ve Cengiz Yatağan’ın eserlerinden oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor. Tuval üzerine karışık teknikle soyut üretimler yapan Laura Margarita, doğadan aldığı ilhamla sanatseverleri görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Sanatçı Cengiz Yatağan, eserlerinde çeşitliliği ve karşıtlığı tek bir tuvalde yansıtan çok katmanlılığı kullanıyor.

Adres: Harbiye, Taşkışla Cad. No:1, Şişli, İstanbul

Telefon: 0212 368 12 34

Mat Collishaw’un „Aritmi“ Sergisi

(Borusan Comtemporary, 18 Ağustos 2024’e kadar)

Güncel sanatın önemli isimlerinden Mat Collishaw’un „Aritmi“ sergisi, Alice Sharp küratörlüğünde izleyici ile buluşuyor. 90’li yılların sonundan bu yana sürdürdüğü sanat pratiğiyle, güncel sanata yön veren akımlar içerisinde anılan Britanyalı sanatçı Mat Collishaw, yeni solo sergisi „Aritmi“ ile, sanat, bilim ve tarih disiplinlerinin perspektifinden önermeleri, yapay zeka teknolojileriyle birleştiriyor. Sanat ve bilim alanından iki önemli isim olan Albrecht Dürer ve Ernst Haeckel’ın çalışmalarını referans alan Collishaw, doğanın bozulmakta olan ritmini görselleştiriyor. „Aritmi“, Dürer gibi Rönesans sanatçılarının dünyaya olan bakışımızı geliştirmek için son derece önemli olduğuna inandıkları ampirik yöntem ve doğa gözlemi kavramlarını gündeme getiriyor. Tıpkı Dürer gibi, Collishaw da yaklaşmakta olan felaketle ilgileniyor.

Adres: Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer, İstanbul

Telefon: 0212 393 52 00

Melisa Özgür’ün „432“ Sergisi

(Decollage Art Space, 24 Aralık’a kadar)

Her ışık renginin farklı bir enerjiye sahip olduğu düşüncesinden ilham alan Melisa Özgür, „432“ sergisiyle bu doğal olgunun sanatındaki yansımalarını ziyaretçilere sunuyor. 432 Hz frekansının, bilinen 440 Hz’e göre daha sakinleştirici olduğuna inanılan mucizevi bir frekans olduğu düşüncesi serginin temasını belirliyor. Melisa Özgür, sanat ilhamını tuvale yansıtırken iç enerjinin dışa vurumunu çağdaş bir bakış açısıyla yorumluyor.

Adres: Suadiye Mah. Müzeyyen Sok. No:4/1 İç Kapı No:1, Kadıköy, İstanbul

Nuri Kuzucan’ın „Pasaj“ Sergisi

(Arter, 31 Aralık’a kadar)

Nuri Kuzucan’ın „Pasaj“ başlıklı kişisel sergisi, sanatçının eski ve yeni üretimlerinden oluşturulan bir seçkiyi mekana özgü bir mimari düzenlemeyle bir araya getiriyor. Kaos-düzen, ışık-gölge, boşluk-doluluk, yüzey-derinlik, iç-dış gibi ikilikler etrafında kurgulanan yapıtlardan oluşan sergi, hem zihinsel hem de algısal bir akışkanlığı ve geçişliliği merkezine alıyor.

Adres: Yenişehir, Irmak Cad. No:13, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 708 58 00

Sarkis’in „Sonsuz“ Sergisi

(Arter, 4 Şubat 2024’e kadar)

Sarkis’in üretiminde geniş bir zaman dilimini kapsayan „Sonsuz“ adlı kişisel sergisi, sanatçının Arter Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlarını yeni bir mekansal kurguda birbirleriyle buluşturuyor. „Sonsuz“, 1980’li yıllara tarihlenen yapıtlardan başlayıp sanatçının 2015 yılında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için gerçekleştirdiği „Respiro“ isimli yerleştirmesinin Arter Koleksiyonu’na bağışladığı neon ve aynalarını da içine alıyor. Sarkis, farklı zaman ve mekanlara dair hafızalarıyla birlikte sergide yeniden yorumladığı eserlerini, pratiğinde öncelikli rol oynayan ışık, renk ve müzik gibi unsurlarla birleştirerek „Sonsuz“u çok sesli bir sahnelemeye dönüştürüyor. Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği „Sonsuz“ sergisi, 4 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Arter’in ikinci kat galerisinde ziyaret edilebilir.

Adres: Irmak Cad. No:13 Dolapdere, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 708 58 00

Shahar Sivan’ın „What Lies Within (İçinde Neler Saklıdır)“ Sergisi

(Zarastro.art, 31 Mart 2024’e kadar)

Shahar Sivan, „What Lies Within (İçinde Neler Saklıdır)“ sergisinde, sanatının merkezine „Bedenimizi aşacakmışçasına yoğun hissettiğimiz duygularımızla nasıl başa çıkabiliriz“ sorusunu konumlandırarak, travmalarımızı, en karanlık, açıklayamadığımız yanlarımızı gün yüzüne çıkarıyor. Hayfalı sanatçı, testereyle kestiği ahşap blokları oyup, çizikler atarak oluşturduğu eserine mürekkep damlalarıyla zarif ve özenli dokunuşlar yapıyor. Shahar Sivan’ın „What Lies Within (İçinde Neler Saklıdır)“ sergisine Zarastro.art adresinden ulaşabilirsiniz.

„Şehir Nerede?“ Sergisi

(YUNT, 4 Şubat 2024’a kadar)

Kar amacı gütmeyen sanat ve etkileşim alanı YUNT, Emre Zeytinoğlu küratörlüğündeki ilk sergisi „Şehir Nerede?“ ile kapılarını açıyor. Muratcan Sabuncu kuruculuğunda, Sultanbeyli’de açılan YUNT, toplumun sanatsal etkinliklerle karşılaşma olanaklarını arttırmayı amaçlayan ve Sergen Şehitoğlu sanat danışmanlığında hayata geçen bir mekan. „Şehir nerede?“ başlıklı karma sergi ise İstanbul’a nostaljik yaklaşımların ya da geleceğe ait iyileştirici düşüncelerin dışında, şehrin bugünkü gerçeği üzerinden hareket ediyor. „Merkez-çevre“ ayrımının silikleşmeye başladığı şehirde, artık ne ideal bir „İstanbullu“dan ne oraya sonradan gelen ve o „kültüre yabancı olduğu ileri sürülen“ arasındaki ayrımdan ne de „eski İstanbul görüntüleri“nin tekliğinden söz edilebilir. Sergide yer alan sanatçılar M. Cevahir Akbaş, Setenay Alpsoy, Sercan Apaydın, Can Aytekin, Antonio Cosentino, Mustafa Duymaz, Ahmet Elhan, Murat Germen, Sinan Logie, Mustafa Pancar ve Rüçhan Şahinoğlu; ortaya koydukları yapıtları ile bize yeni bir „İstanbul gerçeği“nin düşünülmesi gerektiğinden söz ediyor.

Adres: Hasanpaşa Mah. Fatih Blv. No:33, Sultanbeyli, İstanbul

„Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi“ Sergisi

(Pera Müzesi, 25 Şubat 2024’e kadar)

İstanbul’un temsil tarihini yeni perspektiflerle değerlendirmeyi amaçlayan „Tam Yerinden: İstanbul’a Panoramik Bakışın Tarihi“ başlıklı sergi; Barker, Gudenus, Schranz, Melling, Dunn, Robertson gibi İstanbul’a panoramik bakan sanatçıların eserleriyle gündelik nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir seçkiyi sanatseverlerin ilgisine sunuyor. Küratörlüğünü Çiğdem Kafescioğlu, K. Mehmet Kentel ve M. Baha Tanman’ın yaptığı sergi, merkezine 19. yüzyıl panoramalarını ve panoramik imgelerini almakla birlikte, izleyiciyi panoramik bakışın erken modern döneme uzanan tarihini ve İstanbul’un bu tarih içerisindeki konumunu yeniden düşünmeye davet ediyor.

Adres: Meşrutiyet Cad. No:65 Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 99 00

„We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054“

(Performistanbul, 30 Aralık’a kadar)

Naz Balkaya ve Emily Demetriou’dan oluşan sanatçı ikilisi Panicattack Duo’nun Performistanbul dahilindeki Simge Burhanoğlu ve Azra İşmen küratörlüğünde düzenlenen sergi ve performans serisi „We are not alone: Panicattack Duo Retrospektif, 2054“, Performistanbul’da hayata geçiyor. Feminen bilginin ve dışlanmış pratiklerin yolunu arayan ve sorunlarının çözümünün bu olduğuna inanan ikilinin pandemiden sonra yaptığı ve sunduğu ilk çalışma serisi olan „We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054“, Performistanbul’un üç katına yayılıyor. Hikaye; iklim yıkımını, yükselen ve herkesin hayatını tehdit eden ekstrem sağ ve ataerkil politikaları anlatırken, bu anlatı içinde onları yönlendiren bir ses çalışması aracılığıyla izleyiciye sunuluyor.

Adres: Hacımimi, Dibek Sk. No:32, Beyoğlu, İstanbul

„Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası“ Sergisi

(Nazım Hikmet Kültürevi, 14 Ocak 2024’e kadar)

Nilüfer Belediyesi, Necmi Sönmez küratörlüğünde gerçekleşen „Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası“ adlı sergiye, Nazım Hikmet Kültürevi’nde ev sahipliği yapıyor. 2013 yılından beri her yılı, bir yazara adayan Nilüfer Belediyesi, 2023’ü Tomris Uyar yılı ilan etti. Buradan hareketle yola çıkan „Yürek Hakkı: Tomris Uyar’ın Yazı-İmge Dünyası“ sergisi ise öyküleri ve çevirileriyle çağdaş Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan Tomris Uyar’ın „üretim süreçlerine“ yoğunlaşıyor.

Adres: Yüzüncüyıl, Uğur Mumcu Blv. 7/A, Nilüfer, Bursa

Telefon: 0224 413 27 37

Zeki Faik İzer’in „Paris, İstanbul, Nice“ Sergisi

(İş Sanat Ankara Sanat Galerisi, 31 Aralık’a kadar)

1988 yılında kaybettiğimiz sanatçı Zeki Faik İzer’in „Paris, İstanbul, Nice“ başlıklı sergisi, Ankara’nın tarihiyle ve mimari üslubuyla sayılı binaları arasında yer alan Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. katında bulunan İş Sanat Ankara Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Picasso, Cezanne, Matisse, Ingres, Poussin, Velázquez, Rembrandt gibi sanatçılardan ilham alan Zeki Faik İzer, düzensizliğe müzikalite ve ritim vermeyi iyi bilen bir sanatçı. Resimlerinde içten gelen doğal bir kendiliğindenlik, neşe, dinamizm ve enerji hissediliyor. Tuvallerindeki renkler, kıvrak fırça kullanımı ile oluşturulan lekeler ve dokular üst üste gelerek, resimde ifade edilmeye çalışılan düşünceyi ve duyguyu en üst seviyeye taşıyarak izleyene yansıtıyor. „Paris, İstanbul, Nice“ başlıklı sergisinde Zeki Faik İzer’in İstanbul, Paris, Nice üçgeni içindeki yaşamının, sanatındaki farklı eğilimlerin ve farklı disiplinlerin ortaya çıkmasına nasıl vesile olduğunu görüyoruz.

Adres: Ulus Mah. Çam Sk. Altındağ, Ankara

Telefon: 0312 311 42 68

Sanatçı Portresi: Egon Schiele

Sanatçı Portesi: Yayoi Kusama

Sanatçı Portresi: Vincent Van Gogh

Source link

Prev Post

9 קילו 320 גרם של…

Next Post

המסורת נמשכת במשך 116 שנים

post-bars

Leave a Comment